środa, 29 maja 2013

Przygotowanie pola bitwy

Więcej o prastarych drzewach 
można przeczytać TUTAJ.
Być może część z państwa-draństwa czytała dyskusję na temat przygotowania stołu do rozgrywki w Mordheim/Warheim FS na łamach Azylium, jeśli nie to zapraszam do lektury i podzielenia się własnymi wrażeniami. Przy okazji w/w wątku uzupełniłem zapisy w podręczniku o poniższe akapity.

Państwo-draństwo ma jakieś uwagi? Coś dodać, zmienić, poprawić?

Przygotowanie pola bitwy ‘wewnątrz murów’:
Kiedy dobiegnie końca rekrutacja kompanii lub gracze zakończą sekwencję po potyczce, przychodzi czas na przygotowanie pola bitwy, na którym rozegra się potyczka. Zgodnie z zasadami podanymi w rozgrywanym scenariuszu gracze rozstawiają wspólnie elementy terenu, takie jak makiety budynków, ruiny, nawiedzone lasy, skaliste wzgórze, drogi, rzeki, a nawet magiczne monumenty. Dobrze przygotowane pole bitwy nie dość, że jest wyzwaniem dla strategicznych umiejętności graczy, to na dodatek wspaniale wygląda. Daje to graczom szansę przygotowania scenerii potyczki i sprawienia, by część Starego Świata ożyła.
Gracze rozstawiając elementy terenu powinni wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze przynajmniej połowa pola bitwy powinna być zastawiona elementami terenu, a połowa z wystawionych elementów terenu powinna być wzniesieniami lub budynkami piętrowymi o wysokości przynajmniej 2”. Należy jednocześnie pamiętać, że ustawienie wzniesień lub budynków piętrowych na obrzeżach pola bitwy spowoduje, że kompanie specjalizujące się w strzelaniu zyskają znaczną przewagę. Z kolei umieszczenie wzniesień lub budynków piętrowych w rejonie środka pola bitwy sprawi, że szanse drużyn się wyrównają a elementy terenu nabiorą w trakcie rozgrywki większego znaczenia. Warto też udostępnić wiele dróg przejścia, takich jak drzwi, schody, drabiny czy kładki, pozwalając w miarę możliwości wszystkim modelom zaangażowanym w potyczkę na poruszanie się po wzniesieniach lub budynkach piętrowych. Przy czym, aby urozmaicić rozgrywkę nie każdy element terenu będący wzniesieniem lub budynkiem piętrowym powinien być łatwo dostępny.

Przygotowanie pola bitwy ‘poza murami’:
Tak jak makiety zrujnowanych budynków są ważnym elementem terenu podczas rozgrywania scenariuszy ‘wewnątrz murów’, tak prastare drzewa pełnią ważną rolę podczas rozgrywania wiejskich potyczek. W trakcie przygotowań do potyczki toczącej się ‘poza murami’ gracze rozstawiają wspólnie elementy terenu, takie jak makiety starożytnych ruin, nawiedzonych lasów, skalistych wzgórz, rzek, gościńców, czy w końcu prastarych drzew. Choć prastare drzewa w bezpośredni sposób związane są z celem kilku zaledwie scenariuszy, to w trakcie każdej potyczki na polu bitwy powinno być rozstawionych od kilku do tuzina reprezentujących samotne drzewa elementów terenu.
Podobnie jak w przypadku rozgrywek miejskich gracze rozstawiając elementy terenu ‘poza murami’ powinni wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze przynajmniej połowa pola bitwy powinna być zastawiona elementami terenu, a połowa z wystawionych elementów terenu powinna być wzniesieniami o wysokości przynajmniej 2”. Należy jednocześnie pamiętać, że ustawienie wzniesień na obrzeżach pola bitwy spowoduje, że kompanie specjalizujące się w strzelaniu zyskają znaczną przewagę. Z kolei umieszczenie wzniesień w rejonie środka pola bitwy sprawi, że szanse drużyn się wyrównają a elementy terenu nabiorą w trakcie rozgrywki większego znaczenia. Przy czym, aby urozmaicić rozgrywkę nie każdy element terenu będący wzniesieniem powinien być łatwo dostępny.


Zachęcam także do POLUBIENIA Warheim Fantasy Skirmish na FB,
 dołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
 Zapraszam także na forum AZYLIUM, które poświęcone jest
nie tylko grze Warheim Fantasy Skirmish.

sobota, 25 maja 2013

Małpa

Dziś będzie o Małpie. Ale nie takiej zwykłej, bo Małpa, która zrodziła się w głowie Pepe została działonowym Piratów z Sartosy oraz Piechoty Morskiej z Marienburga.

I nie przedłużając, zapraszam szanowne państwo-draństwo do zapoznania się z zasadami kolejnego zwierzaka w menażerii Warheim FS:



Zachęcam także do POLUBIENIA Warheim Fantasy Skirmish na FB,
 dołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
 Zapraszam także na forum AZYLIUM, które poświęcone jest
nie tylko grze Warheim Fantasy Skirmish.

czwartek, 23 maja 2013

Motłoch v01, opcjonalne zasady do Warheim FS


Jak zapewne państwo-draństwo zauważyło, dziś (nie licząc zdjęć) odpocząłem nieco od malowania figurek i pracy przy dioramie.

Udało mi się za to spisać od dawna obiecywane zasady dla motłochu. Stąd i prośba, by przeczytać, by rozegrać kilka potyczek z użyciem zasad i, w końcu by wyrazić swoją opinię oraz ewentualne pomysły co i gdzie zmienić.

Plik można pobrać STĄD lub przejrzeć ONLINE.


środa, 22 maja 2013

Kilka zmian w 'zdarzeniach losowych'.

Wprowadziłem kilka zmian w zdarzeniach losowych - 'poza murami' - do Warheim FS . Celem jest większe zróżnicowanie pomiędzy miejskimi i wiejskimi zdarzeniami losowymi.

(13) Uroczysko
Nienaturalna cisza i duszna, złowroga atmosfera uroczyska rozciąga się nad polem bitwy. Strzępy Immaterium mamią i zwodzą zmysły śmiertelników. Gracz zdarzenia wykonuje rzut K3, którego wynik określi ile rund trwało będzie Uroczysko. Dopóki zdarzenie losowe będzie miało miejsce wartość współczynnika CP wszystkich modeli znajdujących się na powierzchni stołu zostaje zmniejszona o -1 punkt (aż do minimalnej wartości 2 punktów). Należy zauważyć, że zdarzenie losowe nie działa na istoty odporne na psychologię.


(35) Błędne ogniki
Nad losowo określonym modelem należącym do kompanii gracza zdarzenia pojawiają się eteryczne ognie. Błędne ogniki w każdej turze przemieszczają się w kierunku wyznaczonym za pomocą Kostki Rozrzutu, wynik Trafienie! oznacza, że pozostają w miejscu. Dystans należy wyznaczyć za pomocą rzutu Kostką Artyleryjską, wynik niewypał! oznacza, że istoty eteryczne po wykonaniu ruchu znikają równie nagle jak się pojawiły. Należy użyć 3” okrągłego wzornika, którego środek należy umieścić w miejscu pojawienia się błędnych ogników. Wszystkie modele, które znalazły się na drodze istot eterycznych, a których podstawki zostały całkowicie przykryte wzornikiem, podlegają działaniu błędnych ogników, te modele, których podstawki są częściowo przykryte, podlegają działaniu na 4+. Na początku każdej własnej tury, w fazie rozpoczęcia tury wszystkie modele, objęte działaniem błędnych ogników muszą przeprowadzić test CP wykonując rzut 3K6 i odrzucając kostkę z najniższym wynikiem. Niepowodzenie oznacza, że model obraca się (wokół środka podstawki) w kierunku na wprost od błędnych ogników i zaczyna Uciekać!. Zdarzenie losowe nie działa na modele podlegające zasadzie specjalnej odporność na psychologię.


(36) Dobry omen
Losowo określony model bohatera (który nie jest związany walką wręcz, nie został Oszołomiony! lub Powalony na ziemię! i nie Ucieka!) należący do gracza zdarzenia dostrzega pomyślne znaki, które podnoszą jego morale. Efekty zdarzenia losowego trwają K3 tury, w tym czasie model bohatera może przerzucić wszystkie nieudane rzuty na trafienie, zranienie, Ochronę Pancerza oraz Ochronę Magiczną.


(43) Potęga magii
Nad horyzontem przetacza się upiorny skrzek jednego z Panów Przemian, a powietrze nad polem bitwy zaczyna iskrzyć od nadmiaru energii magicznej, która przedostała się do rzeczywistości z Immaterium. Gracz zdarzenia może rzucić natychmiast jeden z własnych czarów. Nie wymaga to rzutu kostkami – czar rzucony jest automatycznie, a przeciwnik nie ma prawa podejmowania prób powstrzymania jego efektów poprzez rozproszenie go. Potędze magii nie można się oprzeć!

Co o tym sądzicie? 

niedziela, 19 maja 2013

Kilka zmian w podręczniku...

Jakiś czas temu państwo-draństwo zwróciło uwagę, że czarne tło, które znajduje się w kilku miejscach podręcznika do Warhem FS sprawia, że tekst jest nieczytelny, a ewentualne drukowanie zasobożerne.
Stąd kierując się powyższymi sugestiami postanowiłem wprowadzić kilka zmian do podręcznika. Usunąłem czarne tła i sformatowałem nieco tekst. Jeśli państwo-draństwo jest zainteresowane zmianami, to STĄD można pobrać pdf z kilkoma stronami, na których dokonałem największych zmian. Plik można obejrzeć także ONLINE na scibd.com.




A może macie jeszcze jakieś uwagi?

Z kolei TUTAJ państwo-draństwo znajdzie "próbną" wersję podręcznika z wymienionymi powyżej zmianami. Ponadto przeniosłem rozdział traktujący o zasadach specjalnych, który obecnie znajduje się po psychologii.



Przy okazji zachęcam z obejrzeniem galerii z figurkami Nieumarłych do Warheim FS oraz do zagłosowania na CMoN




Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...